Thursday, February 24, 2011

Endangered Species for Sale

Decurrent False Aster $3.00 online
NPR ran a story on the availability of endangered plant species for sale on the web.  A study in the journal Nature reported that 10% of the plants advertised online were endangered species.  Many were even offering to ship the plants between states without a permit, a violation of federal law. 

In a strange quirk in our legal codes, it is illegal to sell endangered animals, but not plants.  This is because of English common law which held that you owned what was on your land but the animals belonged to the King.

Initially the idea of buying these plants might seem like a good idea.  The risks occur when they are moved to another area where they may transmit unique plant diseases.  There is even the possibility that they would thrive in a new environment and become invasive with time.

Decurrent False Aster is an endangered plant which inhabits wetlands.  Previously wide spread in Missouri wetlands, it is only known to occur in St. Charles County now.*  "Decurrent false aster is closely related to Boltonia asteroides var. recognita, which is a common weedy species of false aster."  You can buy 2000 seeds for $3.00 at Amazon.

Life only gets more complex with time.  Editor's note- I wonder what percent of plants offered online are invasive species.

* Missouri Department of Conservation
Thanks to Marlyss Simmons for the story.

2 comments:

 1. projeksiyon cihazları bir kaynaktan (bilgisayar, video v.b.) aldığı sinyali büyüterek
  perdeye yansıtan cihazlardır. Projeksiyon cihazları yapı bakımından temelde ikiye ayrılır.
  projeksiyon lambaBunlar LCD (Liquid Cristal Display- likit kristal görüntüleme) yapılı projeksiyon cihazları

  lamba yenileme ve DLP (Digital Light Processing - dijital ışık işleme) yapılı projeksiyon cihazlarıdır.
  Bunların, temel yapıları aynı olmakla birlikte görüntüyü oluşturma biçimleri bakımından
  farklılık gösterirler. Bir projeksiyon cihazının temel yapısı aşağıdaki bölümlerden oluşur:
  - Besleme katı
  - Anakart
  - Işık kaynağı (Ampul)
  - Görüntü oluşturucu birim
  - Objektif
  projeksiyon cihazlarındaki ışık kaynağı olan lambalar
  ( 1500-4000 saat ) kullanımdan sonra lambanın içinde bulunan gazların
  (civa buharı) özelliğini kaybetmesinden dolayı ömrünü yitirmektedir.
  Ayrıca cihazın çalışmasıyla zaman içinde lambanın merkez ark çekirdeği şişmesi veya patlaması görüntüde zayıflama yada tamamen ışık kaybolmasına sebebiyet vermektedir.
  LCD PLAZMA
  Yeni gelişen teknoloji sonucunda ortaya çıkan düz ekran teknolojilerinden biri olan lcd tvler Sıvı kristal ekran ( Liquid Crystal Display) özelliği ile, elektrikle kutuplanan sıvının ışığı geçirmesi ve önüne eklenen bir filtre ile gözle görülebilmesi ilkesine dayanan bir görüntü teknolojisidir.
  Plazma ekranlar ise çoğunlukla CRT ekranları gibi çalışır, fakat fosfor kaplanmış bir tek CRT yüzeyi yerine onlar yassı hafif bir yüzeyin üstünde milyonlarca cam kabarcıklarıyla matrisleyerek kaplanmıştır, ve her biri de fosforla kaplanmıştır. Sonuçta bu fosforlar doğru bir kalıpla hareketlendirilerek bir görüntü yaratır.
  Teknolojinin hızla geliştiği bu noktada teknik servislik hizmeti vermek sadece bilgi ile yeterli olmamakta bunların yanında ekip çalışması, çözüm kaynakları ve alternatif çözümlerde gerekmektedir. Lcd - plazma yapı itibarıyle tüplü televizyonlara göre daha hassastırlar. Bu nedenle teknik ekibin tecrübeli, yetişkin ve eğitimli olması gerekir. Bizler hizmet verdiğimiz konularda kendimize güveniyoruz

  ReplyDelete
 2. "Life only gets more complex with time... I wonder what percent of plants offered online are invasive species."

  haha. In time we will know, eh. Cause eventually these plants will be found out to be invasive through time. :)

  ReplyDelete